دارالترجمه رسمی ترنسلیت

شرایط پذیرش دانشگاه‌های خارجی

مداک لازم برای پذیرش دانشگاه های خارجی

✅شرایط پذیرش دانشگاه‌های خارجی می تواند از دانشگاهی به دانشگاهی دیگر متفاوت باشد، اما خوشبختانه شباهت‌های زیادی نیز برای پذیرش در دانشگاه‌ها وجود دارد، خواه شما می‌خواهید در ایالات متحده آمریکا، چین، آلمان و یا در هر نقطه دیگری از جهان تحصیل کنید.

درخواست عکس، کپی شناسنامه، گواهینامه‌ها، کپی از گذرنامه و اطلاعات شما مقدماتی‌ترین نیازها و شرایط پذیرش دانشگاه‌های خارجی است. اما شما برای پذیرش در دانشگاه‌های خارج کشور نیاز به یک سری مدارک، اطلاعات، گواهی‌ها و… دیگر دارید که تقریبا این مدارک برای تحصیل در هر دانشگاهی در سراسر دنیا مشترک هستند.

📁مدارک مورد نیاز

فرم درخواست یا Application

تکمیل فرم درخواست یا Application جزو اولین شرایط پذیرش دانشگاه‌های خارجی در بین بقیه مدارک مورد نیاز است. فرم درخواست یا Application دارای مکان‌هایی برای وارد کردن تمام اطلاعات شخصی و حرفه‌ای شما است.

این فرم معمولاً شامل سوالات ساده مانند سوالاتی راجع به اطلاعات شخصی و جزئیات مربوط به دوره‌ای است که برای تحصیل در آن درخواست می کنید. فرم Application را با دقت و به درستی پر کنید.

فرو درخواست
icon About

ترجمه مدارک تحصیلی یکی از مهمترین اقداماتی است که باید انجام دهید و باید اطلاعات کافی در این زمنیه داشته باشید.

“پس به لینک‌های زیر برو و برای ترجمه مدارک برای کشورهای مختلف اطلاعات داشته باش!”

مدرک نحصیلی

گواهینامه‌ یا مدارک تحصیلی

یکی دیگر از شرایط پذیرش دانشگاه ارائه گواهینامه‌ها و مدارک تحصیلی خود است.

اگر شما دوران مدرسه را به تازگی به پایان رسانده‌اید، به گواهینامه‌های دوره متوسطه (SSC) و گواهینامه‌های متوسطه بالاتر (HSC) نیاز دارید و اگر لیسانس یا فوق لیسانس خود را به پایان رسانده‌اید، باید گواهینامه مدارک خود را تهیه کنید.

نمرات آزمون‌های رقابتی

در اکثر دانشگاه‌های جهان، اگر زبان انگلیسی زبان مادری و اصلی شما نیست، باید مدرکی برای تسلط به زبان انگلیسی به آن‌ها ارائه دهید. این موضوع به این دلیل است که دوره‌های درسی شما به زبان انگلیسی ارائه می شود و دانشگاه‌ها نمی خواهند ضعف در زبان انگلیسی یک عامل محدود کننده برای مطالعات شما باشد.

معمولاً آزمون‌های IELTS و TOEFL آزمون‌های اصلی برای بررسی کردن توانایی‌های شما در زبان انگلیسی هستند که دانشگاه‌ها از نمرات این دو آزمون برای بررسی پذیرش دانشجویان خود استفاده می کنند و همینطور حداقل نمره مورد نیاز این آزمون‌ها برای هر ورود به هر دانشگاهی نمره متفاوتی است.

 

بسیاری از دانشگاه‌ها با بررسی نمرات درخواست دهندگان در آزمون‌های GMAT، GRE و ELSAT و غیره به دانشجویان خارجی پذیرش می دهند. گواهینامه‌های این آزمون‌ها از جمله شرایط پذیرش دانشگاه‌های خارجی است.

آزمون زبان
SOP

بیانیه هدف یا SOP

با اطمینان می توان گفت بیانیه هدف شما یکی از مهمترین شرایط پذیرش دانشگاه‌های خارجی و تحکیم کننده جایگاه شما برای پذیرش در دانشگاه مورد علاقه تان است. این نوشته نشان می دهد که شما که هستید، چه چیزی باعث انتخاب مسیر شغلی شما شده است، چرا این دانشگاه خاص را انتخاب کرده‌اید، بعد از تحصیل چه برنامه‌ای برای آینده دارید.

در اینجا به چند مورد از مسائلی که اکثر دانشگاه‌ها از شما انتظار دارند آن‌ها را در یک بیانیه هدف ذکر کنید اشاره شده است:

  • چرا می خواهید در این دانشگاه تحصیل کنید و چگونه با این دانشگاه آشنا شده اید.
  • علاقه مندی شما به چه موضوعاتی است.
  • چه عامل خاصی شما را متقاعد کرد که این دانشگاه و دوره تحصیلی را انتخاب کنید (شهرت دانشگاه، اساتید، گزینه‌های استخدامی بعد از دوران تحصیل و غیره)
  • چگونه مطالعات و دوران تحصیل قبلی شما با دوره تحصیلی‌ای که در این دانشگاه انتخاب می کنید مطابقت دارد. اگر آنها مطابقت نداشتند و شما می خواهید رشته جدیدی را برای تحصیل انتخاب کنید، باید استدلال کنید که چرا می خواهید حوزه موضوعی را تغییر دهید. (این موضوع بیشتر برای کسانی است که به دنبال تحصیل در دانشگاه بعد از دوران کارشناسی هستند).
  • بعد از فارغ التحصیلی دنبال چه شغلی هستید و مدرک شما در این رشته چگونه با برنامه آینده‌تان مطابقت دارد.

یک بیانیه هدف خوب و مناسب کلید ورود شما به دانشگاه دلخواهتان خواهد بود. بنابراین، قبل از ارائه آن، زمان زیادی را صرف کارکردن بر روی آن کنید. همچنین شما می‌توانید با پیدا کردن چندین راهنمایی در اینترنت برای نوشتن یک SOP موثر بیانیه خود را به بهترین نحو ممکن ارائه دهید.

رزومه

هنگام ارسال مدارک مورد نیاز برای تحصیل در خارج از کشور، باید رزومه خود را نیز درج کنید.

شاید به نظر برسد داشتن یک رزومه قدرتمند درست بعد از اتمام دبیرستان کمی غیر واقعی است، اما آن را امتحان کنید! همچنین عاقلانه است که هنگام تهیه رزومه خود از دیگران نیز کمک بگیرید.

رزومه کارت ویزیت شماست و داشتن آن یکی از شرایط پذیرش دانشگاه خارج از کشوراست. دانشگاه‌ها علاقه‌ای به شرح دقیق همه مشاغل و فعالیت‌های فوق برنامه شما ندارند، ولی شما قطعاً باید آنها را در رزومه خود درج کنید. آنها می خواهند ببینند که تجربه‌های شما یا علاقه‌های‌تان چگونه با رشته‌ای که می خواهید در آن مطالعه کنید مطابقت دارد.

رزومه
توصیه نامه

توصیه نامه

توصیه نامه، نامه یا نوشته‌ای است که باید دیگران در مورد شما بنویسند. دانشگاهی که شما می خواهید در آن پذیرش شوید می خواهد بداند که نظر دیگران در مورد شما چیست. برای تهیه یک توصیه نامه خوب از شخص مناسبی درخواست کنید. او باید کسی باشد که شما مطمئن باشید بهترین و عادلانه‌ترین توصیه نامه را راجع به شما می نویسد. در اینترنت به دنبال نکاتی برای نوشتن یک توصیه نامه مناسب باشید، مثال‌هایی از توصیه نامه‌های دیگران را بیابید و آن را برای شخصی که توصیه نامه را برای شما می نویسد ارسال کنید. یک توصیه نامه خوب می‌تواند عامل موثری در پذیرش شما ایفا کند.

نمرات کافی، یکی از مهمترین شرایط پذیرش

نمره مورد نیاز مدرک‌های زبان انگلیسی

شرط حداقل نمره مورد نیاز برای ورود به دانشگاه‌های خارج کشور برای اثبات این موضوع است که آیا شما میتوانید شرایط زبان انگلیسی مدرسه را برآورده کنید یا نه.

در ایالات متحده معمولاً آزمون تافل درخواست می شود در حالی که دانشگاه‌های کشور انگلستان، استرالیا و کانادا امتحان آیلتس را ترجیح می دهند.

با این حال، اکثر دانشگاه‌ها هر دو این آزمون‌ها را تأیید می کنند و بسیاری دیگر نیز آزمون کمبریج را می پذیرند. نمره مورد نیاز آزمون‌های آیلتس یا تافل برای پذیرش در هر دانشگاهی متفاوت است اما به طور میانگین نمره 6 حداقل نمره مورد نیاز همه‌ی دانشگاه‌های جهان است.

داشتن حداقل معدل و نمره مورد نیاز در دوران تحصیلی گذشته شما یکی از مهمترین شرایط پذیرش دانشگاه‌های خارجی است.

بسته به اینکه شما برای ادامه تحصیل در کارشناسی ارشد یا کارشناسی در دانشگاه‌های خارج از کشور اقدام می کنید، نمرات آخرین دوره تحصیلی شما اهمیت پیدا می کند.

مثلا اگر شما برای ادامه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد دانشگاهی در کشوری خارجی اقدام کنید نمرات دوره کارشناسی شما مورد اهمیت است.

ولی این این به معنی نیست که نمرات دوران تحصیل دبیرستان شما اهمیت ندارد ترجمه این نمرات به عنوان مدارک اصلی پذیرش شما در این دانشگاه‌ها مورد اهمیت است.

همچنین برای تحصیل در دوره کارشناسی در دانشگاه های خارج نمرات دبیرستان شما اهمیت دارد. حداقل نمره مورد نیاز شما برای پذیرش باز هم بستگی به دانشگاه مورد نظر شما دارد و مسلماً شما برای پذیرش در دانشگاه‌های بهتر و معتبرتر به نمرات بالاتری نیاز دارید ولی به طور کلی و میانگین نمره معدل بالای 15 برای پذیرش در دانشگاه‌ها ضروری است این نمره در دانشگاه‌های آمریکا و کانادا به صورت فرمت GPA باید بیان شود.

در فرمت GPA نمرات در بین بازه ای از 0 تا 4 قرار دارند و در این فرمت شما باید نمره‌ای بالاتر از 3 داشته باشید.

نمرات دوران تحصیلی دانشجویان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا